Skoda

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkiopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Skoda Felicia ) Wymiana termostatu obiegu cieczy chłodzącej.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum SKODA Forum Strona Główna -> ( Skoda Felicia ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M_A_R_S1

Debiutant



Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 46
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia

Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 07 Lis 2007, 00:40
Temat postu:

Wymiana termostatu obiegu cieczy chłodzącej.


W tym tygodniu mam zamiar wymienić termostat. jeśli jest ktoś ciekaw jak to zrobić niech poczyta.

Po pierwsze to diagnoaza czy akurat ta czynność jest konieczna, więc jak zdjegnozować problem z termostatem.

Są możliwe dwa stany: zamknięty albo otwarty.
(}Ten pierwsz - gorszy dla silnika gdyż może skończyć się przegrzaniem silnika. wskaźnik temp rośnie do pola czerwonego. sprawdz czy chodzi wentylator na chłodnicy. sprawdz ciepłotę rur gumowych wchodzących do chłodnicy na wlocie i wylocie i porównaj ja z temp. węży dochodzących do zbiornika wyrównawczego. jeśli różnica jest znaczna to może wskazywać na nie przepływanie cieczy chłodzącej przez tzw. duży obieg (chłodnicę).
(}Drugi obiaw to trochę trudniejszy do wykrycia od razu. Jeśli zawsze obserwujesz zachowanie wskaźników bedzie ci łatwiej zobaczyć że coś jest nie tak, bo zobaczysz ,że temperatura bardzo wolno wzrasta. Przy prawidłowym działaniu termostatu temp. wzrasta do ok.90st. C i po zadziałaniu termostu lekko opadnie wskazówka. W czasie jazdy w chłodne (jesienno-zimowe) dni na trasie silnik z otwartym termostatem nie jest w stanie osiągnąć temperatury właściwej ok.90st C wzrosty temperatury są nie wielkie i zauważalnie przy wolnieszej jeździe w mieście (gorsza wymiana powietrza w chłodnicy). jeśli takie obiawy stwierdziłeś to pora upewnić sie pod maską czy jest tak jak myślisz. porównaj ciepłotę wszystkich węży ukł. chłodzenia powinna być zbliżona - za wyjądkiem węża za chłodnicą (bedzie chłodniejszy).
ja właśnie mam doczynienie z takim właśnie obiawem, a odkryłem go jak zaczęły się chłodniejsze dni. Ponad to sprwadziłem już termostat i otwiera się przy 50st. C i nie domyka się do ok.20st. konsekwencją tej usterki jest zwiększone zużycie paliwa, silnik pracuje nie dogrzany.

Aby dobrać się do termostatu należy to robić na ZIMNYM silniku. Odłączyć wszystkie węże mocowane cybantami do wypustów obudowy termostatu. odkręciś sruby mocujące obudowę termostatu do silnika. Odłączyć wtyczkę sondy lambda- niewiedzieć czemu złaczka sondy właśnie jest zanontowana na obudowie termostatu. Są dostępne termostaty w wykonaniu umożliwiającym wymianę samego temostatu (wklad ok22-25zł) lub jako komplet z obudową (26-35zł). przy wymianie wyleci nam troche cieczy chłodzącej z układu. Należy więc zabezpieczyć się w dolewkę. Przypominam w tym miejscu dolewka tego samego gatunku-rodzaju. jeśli nie wiesz co było lane to lepiej wymień cały płyn.
zamontowanie już jest proste. przełożymy złaczkę lambdy i zamontujemy na swole miejsce. Mała dyglesia kompletne termostaty mają uszczelkę w zestawie a sam wkład raczej nie. Więc polecam wymienić komplet.
Po skręcaniu wszystkiego uzupełniamy ubytek płynu chłodzącego w zb. wyrównawczym. czas operacji ok. 15-25 min.
Powodzenia
_________________
Škoda Felicia 1,3 MPI Combi 96/97 Perła "Street Race Bad Boy"
Powrót do góry
gadu-gadu
laszlo

Stały Bywalec



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań stolica Pyrlandii

Piwa: 1/0
Wysłany: Sro 07 Lis 2007, 13:20
Temat postu:

Re: ( Skoda Felicia ) Wymiana termostatu obiegu cieczy chłodzącej.


Do objawów uszkodzonego termostatu (niedogrzewanie), zaliczył bym również brak nawiewu ciepłego powietrza do wnętrza, pomimo ustawienia ogrzewania na maksa. Jesienią i zimą najszybszy sposób na wyłapanie uszkodzonego termostatu
Powrót do góry
kris588

Czytelnik



Dołączył: 25 Mar 2014
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): podkarpackie
Posiadane auto: skoda, felicja,1.3 mpi lxi 58km 1997r ,calibra 1995 2.0, 115km ,renault megane 1,9 ,105km 2001r
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 25 Mar 2014, 19:16
Temat postu:

Re: ( Skoda Felicia ) Wymiana termostatu obiegu cieczy chłodzącej.


Witam,
felicja nie uzyskiwala odpowiedniej temperatury na rozgrzanym silniku około 73 stopnie , później spadalo do 70 i stalo nie załączalo wentylatora . Spalanie było 50 zl na 100 km

Postanowiłem wymienić termostat i wszystko gra jak trzeba na dogrzanym jest około 75 stopni i trzyma się!

kupiłem cały termostat z obudową cena 40zł , nie można dostać samego wkładu tak usłyszalem od sprzedawcy !
_________________
potrzebujesz jakichkolwiek informacji na temat samochodów jakich posiadam pisz meilowo
Powrót do góry
CrashBandicot
Moderator

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Kia Shuma 1,5 2000r, Vectra B 2.0 DTi 2000r. kombi, Omega BFL 2001r. 2.6 V6 235KM Automat
Piwa: 8/0
Wysłany: Pon 28 Kwi 2014, 15:36
Temat postu:

Re: ( Skoda Felicia ) Wymiana termostatu obiegu cieczy chłodzącej.


Najłatwiejsza diagnoza otwartego termostatu to na zimnym silniku odpalasz, lecisz pod maske, odkręcasz korek zbiornika wyrównawczego i dogazować go lekko palcem na przepustnicy. Jak będzie się płyn przelewać z tej małej rurki, to termostat jest otwarty:D a na zimnym silniku nie powinien.
Powrót do góry
gadu-gadu
pursuit

Czytelnik



Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): śląsk
Posiadane auto: Skoda, Felicia, 1.3
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 02 Lis 2014, 01:39
Temat postu:

Re: ( Skoda Felicia ) Wymiana termostatu obiegu cieczy chłodzącej.


Ale zamiast wylewać płyn chłodzący podczas demontażu, to może lepiej zlać 2 litry (z korka spustowego) a potem po całej operacji wlać z powrotem do zbiornika wyrównawczego Question

Ja jeżdżę na niedogrzanym silniku; pewno problem z termostatem. Nie wiem jednak co najczęściej pada w tym zespole (termostat, obudowa, uszczelka), czy na pewno trzeba wymieniać cały termostat z obudową?

Same wkłady można dostać, są w aukcjach internetowych...
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 02 Lis 2014, 01:39
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
CrashBandicot
Moderator

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Kia Shuma 1,5 2000r, Vectra B 2.0 DTi 2000r. kombi, Omega BFL 2001r. 2.6 V6 235KM Automat
Piwa: 8/0
Wysłany: Nie 02 Lis 2014, 07:31
Temat postu:

Re: ( Skoda Felicia ) Wymiana termostatu obiegu cieczy chłodzącej.


Różnica cenowa pomiędzy termostatem w obudowie lub bez to nie wiem... 5 zł? A o ile mniej roboty przy wymianie wraz z obudowa.
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum SKODA Forum Strona Główna -> ( Skoda Felicia ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Skoda Felicia »

Opinie o samochodach Skoda Felicia - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Skoda Felicia ) Porady, problemy techniczne


SkodaScala

53 900

2020r.

114 000 km

mazowieckie

SkodaRapid

28 990

2014r.

153 000 km

wielkopolskie

SkodaScala

69 900

2020r.

68 000 km

śląskie

SkodaOctavia

40 500

2020r.

180 500 km

pomorskie

SkodaFabia

34 900

2019r.

131 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: FABIACLUB.PL   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System